Tofaş’tan İhracat ve Üretimde Yeni Rekor

Türk otomotiv sanayinin lider kuruluşları arasında yer alan ve 5 dünya markasını Türkiye’de temsil eden Tofaş, 2016 yılı üretim ve ihracat rakamları ile Türkiye otomotiv sektöründe bir rekora imza attı.

Son on yılda otomotiv sektörüne yapılan 10 milyar dolarlık yatırımın 3 milyar dolarını tek başına gerçekleştiren Tofaş, 2016’da 383 bin 495 adet araç üretirken, 279 bin 537 adet aracı da dünyanın farklı ülkelerine ihraç etti. Tofaş, 2016 yılındaki üretim ve ihracat hacmi ile Türk otomotiv ihracatının yaklaşık % 25’ini, üretiminin ise % 26’sını tek başına gerçekleştirmiş oldu. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Özellikle iki yıldan bu yana gerçekleştirdiği atılımlar Tofaş’ın başarı hikâyesinden çok Türkiye’nin başarı hikâyesine dönüştü. Egea Projesi’nin etkisi ile özellikle 2016 yılında üretim ve ihracat rakamlarını yıl boyunca artırdık. Üretim ve ihracatta rekor kırarken, sektörün büyümesine de katkı sağladık” şeklinde konuştu. 

Tofaş 2016 yılını Türkiye otomotiv sektörünün üretim ve ihracat rekorunu kırarak tamamladı. Üretim ve Ar-Ge’ye uzun yıllardan bu yana yatırım yapmayı sürdüren Tofaş, Fiat Egea projesiyle küresel nitelikte örnek bir başarı sergiledi. Son on yılda otomotiv sektörüne yapılan 10 milyar dolarlık yatırımın 3 milyar dolarını tek başına gerçekleştiren Tofaş, 2016’da 383 bin 495 adet araç üretirken, 279 bin 537 adet aracı da dünyanın farklı ülkelerine ihraç etti.

2015 yılına oranla toplam üretimini % 38 oranında artıran Tofaş, ihracatını ise 2015 yılına göre % 61 artırdı. Türkiye toplam otomotiv üretiminin % 26’sını tek başına gerçekleştiren Tofaş, Türkiye otomotiv tarihinde yedi markaya birden üretim gerçekleştirerek bir ilke imza atıyor. Tofaş, Türkiye otomotiv ihracatının yaklaşık % 25’ini da tek başına gerçekleştirerek önemli bir başarıya daha imza atıyor.

Tofaş’ın Bursa fabrikasında Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle üretilen ve bir milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen Fiat Egea model ailesinin yanı sıra Fiat Doblo ve Minicargo projesinin Fiat markalı yüzü, Fiorino gibi modeller, hem ihracat hem de üretim başarısının aktörleri olarak öne çıkıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, 2016 yılında Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) Tofaş’a duyduğu güvenle art arda önemli yatırımlar yaptıklarını vurguladı. Cengiz Eroldu, “Fiat Egea Ailesi’nin üç modelinin art arda başarılı bir şekilde devreye alınmasıyla birlikte, üretim ve ihracatta rekor kıran Tofaş, sanayinin büyümesine ve ülke ekonomisine katkısını artırıyor. Tarihimizin en yoğun ve bir o kadar da başarılı dönemini yaşıyoruz. Tofaş’ta geliştirerek üretilen Fiat Egea’nın kısa sürede ulaştığı başarı bizlere ne kadar isabetli bir karar aldığımızı gösterdi. Fiat Egea pazara sunulduğu günden bugüne, sürekli artan talebe cevap verebilmek için, üretimimizi artırdık. Yıl içinde günde 1500, ayda 40 bin gibi rekor üretim adetlerine ulaştık. Yılsonu itibarıyla üretim ve ihracat rakamlarımızla Türkiye otomotiv endüstrisinde rekor kırarak liderliğimizi pekiştirdik. Türkiye’de geliştirilip üretilen ve Türk mühendisliğinin küresel başarısını ortaya koyan Egea Ailesi, sadece Tofaş için değil, sektör için de bir gurur vesilesidir” dedi.

Cengiz Eroldu, “Tofaş, artık küresel bir oyuncu olarak, yeni yatırım ve Ar-Ge projelerinde söz sahibi olduğunu ispat etti. Yine aynı dönem içinde, 5 milyonuncu aracımızı da üretim bandından indirdik. Bu gelişmeler bizim için gurur kaynağı oldu” şeklinde konuştu.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin açıklamasına göre; toplam üretim bir önceki yıla göre traktör hariç adet bazında % 9 arttı ve 1 milyon 486 bin adede ulaştı. 2016 yılında otomotiv sanayii ihracatı, bir önceki yıla göre % 15 arttı ve traktör dışında 1 milyon 141 bin adet oldu.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler