Tesla ile Nikola Arasında Dava!

Elon Musk’ın sahibi olduğu Nikola Motor, Tesla’ya dava açtı! Davanın sebebi, Tesla’nın Semi adını taşıyan kamyonunun tasarımının Nikola Motor’un One modeliyle fazla benzerlik göstermesi.

Elektrikli Tesla marka arabaların bu yıl içinde Türkiye'de satışına başlayacağını duyuran Tesla CEO'su Elon Musk'ın başı ABD'de taklitçilikle dertte. Hidrojen yakıtıyla çalışan kamyonlar üreten Nikola Motor, Tesla'nın Semi adını taşıyan kamyonunun tasarımının One modeline gereğinden fazla benzediği gerekçesiyle 2 milyar dolarlık tazminat davası açtı.

Nikola Motor, One modelinin kapısı, yan kaplamaları, ana gövdesi, çamurluğu ve cam tasarımının Tesla'nın Semi modelinde birebir kopyalandığını iddia etti. Davada Merkezi Utah eyaletinde bulunan şirketin, ABD Patent ve Telif Hakkı Ofisi'nden altı tasarımın patentine sahip olduğuna değindi.
Tesla Semi tanıtıldıktan sonra yatırımcı ilişkilerinde sorun yaşadıklarını belirten Nikola Motor yetkilileri, bu durumun 2 milyar dolarlık zarara yol açtığını dile getirdiler.

Ancak, Nikola Motor dava açmadan önce ilk olarak Kasım 2017'de tasarım patentlerinin ihlal edilmesi sebebiyle Tesla ve Elon Musk'a ihtarname gönderdi ancak, ihtarnameye yanıt alamayınca yedi ay sonra dava açtı.

Nikola Motor, One ve Two adını verdiği iki modelini 2016'da, Tesla ise Semi modelini 2017'de tanıtmıştı. İlk siparişlerine 2020'de başlayacak olan Nikola'nın One modeli, bir depo hidrojen yakıtıyla 1.500 km yol kat edebiliyor olacak.

İki firmam-nın arasında göze batan bu kamyon tartışması, oldukça manidar görülüyor çünkü, her iki firma da adını ünlü mucit Nikola Tesla'dan alıyor. Sonuçta birisi mucidin ön adı Nikola'yı, diğeri ise soyadı Tesla'yı seçmiş.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler