Sürücülere Kış Lastiği Uyarısı! 7 Dereceye dikkat!

Araçların yerle tek bağı olan lastikleri değiştirirken “7 derece” sınırının altını çizen dünyanın en büyük filo kiralama şirketi LeasePlan, lastikler için kış mevsiminin hava sıcaklıkları eksilere düştüğü zaman değil, 7 derecenin altına indiği andan itibaren başladığına özellikle dikkat çekti.

Dünyanın en büyük filo kiralama firması  olarak 1.6 milyon adedi aşkın büyüklükte araç filosunu yöneten LeasePlan, tüm sürücülerin kış lastiklerini vakit kaybetmeden değiştirmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Araçların yerle tek bağı olan lastikleri değiştirirken 7 derecenin önemini vurgulayan LeasePlan, lastikler için kış mevsiminin hava sıcaklıkları eksilere düştüğü zaman değil, 7 derecenin altına indiği andan itibaren başladığına dikkat çekiyor. LeasePlan, hava sıcaklığının 7 derece altına düştüğü zamanlarda yaz lastiklerinin hamurunun sertleştiği ve hamuru sertleşmiş yaz lastiklerinin sürücüleri trafikte çaresiz duruma düşürebileceğini konusunda özellikle uyarıyor.

İnternet sitesinden de sürücüleri bilgilendiren LeasePlan, “Karlı bir zeminde 50 km/s hızla seyreden bir araç yaz lastiğiyle 63 metrede, kış lastiğiyle 32 metrede durmaktadır. Aradaki 31 metre aşağı yukarı 2 TIR uzunluğundadır. Yağışlı ve 7 dereceden daha soğuk havalarda kış lastiği kullanan araç 34 metrede, yaz lastiği kullanan araç ise 40 metrede durabilmektedir. Aradaki 6 metre bir servis aracı uzunluğuna denk gelmektedir” örnekleriyle kış lastiğinin önemini vurguluyor. Ayrıca kış lastiği olmayan LeasePlan müşterilerinin www.leaseplan.com.tr  internet adresi üzerinden ilgili talep formunu doldurarak yeni kış lastiklerini tedarik edebilecekleri belirtiliyor.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler