SEAT’ın kapı kapanma sesi nasıl belirleniyor?

İspanyol markanın Barselona’daki Martorell Üretim Merkezi’nde bulunan akustik mühendisleri, SEAT’ın tüm modellerinde sürücü ve yolcuların konforlu bir yolculuk yapmaları için kapı sesinden, motor sesine hatta silecek sesine kadar her ayrıntıyı inceliyor. SEAT’a özel motor seslerini bir orkestra şefi gibi tasarlıyorlar.

Bir otomobilin sesi sizce nasıl olmalı? SEAT’ın İspanya Barselona’daki üretim merkezi Martorell’de bulunan Akustik Departmanı’nda çalışan mühendislerin amacı, işte bu soruya cevap bulmak. Burada çalışan mühendisler tüm çalışma saatlerini, SEAT tarafından üretilen tüm modellerin her parçasından çıkan sesleri incelemek ve bu seslerin sürücüler ile yolcuların akustik konforunu sağlamak için kullanıyor.

SEAT Akustik Mühendisleri, sürücü ve yolcuların, motordan, cam sileceğine, sinyal lambalarından, kapı açılma ve kapanmalarına kadar duyduğu tüm sesleri tek tek analiz ediyor. SEAT modelleri satışa sunulmadan önce kulağa hoş gelmeyen sesleri gidermek için iyileştiriliyor.

İdeal kapı sesi nasıl olmalı?

Uzmanlara göre, örneğin araç sahiplerinin en dikkat ettiği seslerin başında kapı kapanma sesi geliyor. İdeal bir kapı kapanma sesi, kaliteli bir algı yaratan yumuşak bir “tık”lamadan ve ardından kapının sıkı kapandığı hissi veren bir sesten oluşmalı. Ses ve işitme duyusu her ne kadar kişiden kişiye değişse de, SEAT Mühendisleri, analizlerinde bilgisayar sistemlerini kullanıyor.

Her iki kulağında mikrofon bulunan bir manken, otomobilin içine oturtuluyor. İnsan kulağının tüm fonksiyonlarına sahip bu ileri teknolojiye sahip mikrofonlar, otomobilin içindeki sesleri kaydediyor. Daha sonra sesler, özel yalıtımlı odalarda dinlenerek, çeşitli sistemler ile analiz ediliyor. İnsan kulağını rahatsız edecek noktalar için yalıtım ve yeniden tasarım gibi iyileştirmeler yapılıyor.

SEAT Akustik Mühendisleri, olan seslerin analizi dışında, özel modeller için motor sesi de tasarlıyor. Örneğin, SEAT’ın yarışçı ruha sahip spor modeli CUPRA’nın kendisine has güçlü sesini çıkarması için, egzoz sistemi özel olarak tasarlandı.

Akustik Departmanının çalışmaları, SEAT otomobillerinin konforunu ve ses yalıtımını iyileştirme konusunda önemli bir yere sahip.

Yeni Seat Leon 2017 Kampanyalı Fiyat Listesi için tıklayınız...
Seat fiyat listesi, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…
Makyajlı Seat Leon Cupra 2017 yılına 296 beygir ile giriyor


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler