SEAT İbiza’ nın 33 yıllık hikayesi

SEAT’ ın en beğenilen modellerinden biri olan İbiza’ nın ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana 33 yıl geçti. İlk neslindeki düz hatlardan, 5. neslinde dinamik bir siluete dönüşen SEAT Ibiza’ nın tasarım serüveni birçok hikayeyi içinde barındırıyor.

SEAT İbiza’ nın ilk ve en yeni nesli, modele ismini veren adada buluşuyor. İlk kez piyasaya sürülmesinden bu yana geçen 30 yılı aşkın sürenin ardından 2 nesil arasındaki farklar gün gibi ortada. Modelin beş neslinde de imzası bulunan Teo García, SEAT İbiza’ yı gerçek bir ikon haline getiren özellikleri açıklıyor:

Başarının anahtarı, tasarım

García’ya göre, ilk İbiza’ nın tasarımcısı Giorgetto Giugiaro, “zamanın ruhuna uygun olması için” otomobilde köşeli hatları tercih etmişti. Bugün SEAT Tasarım Direktörlüğü görevinde bulunan Alejandro Mesonero tarafından kurgulanan 5. nesil ise, daha dinamik, heykeli andıran bir siluete sahip. En yeni versiyonda iç mekân daha geniş olsa da, Teo García ilk Ibiza’nın da, karakteristik özelliklerinden biri olan “devasa camları” sayesinde bolca ışık alan ve bu sebeple ferahlık hissi veren bir iç mekâna sahip olduğunu belirtiyor.

İlk model alçıdan yontuldu

García, ilk versiyonun Michelangelo’nun elinden çıkmış bir heykel gibi” yontulduğunu anlatıyor. İlk İbiza’ nın tasarımında iki ton alçı kullanılmıştı. Bugün ise tasarım sürecinde, işlemesi çok daha kolay bir malzeme olan kilden yararlanılıyor. 5 tona yakın kil kullanılarak üretilen modellerin yanı sıra, sanal prototipler yardımıyla tasarımın uygulanabilirliği değerlendiriliyor.

Üretim süresi 60 saatten 16 saate indirildi

33 yıl önceki ilk nesil Ibiza ile bugünkü yeni neslin üretim süreleri arasındaki değişim son derece dramatik. Teo García’ya göre, “bugünkü otomobil üretim yöntemlerini geçmiştekilerle kıyaslamak mümkün değil. Üretim süresindeki bu kısalmaya karşın, günümüz otomobilleri çok daha gelişmiş teknolojiler barındıran, karmaşık araçlar. Volkswagen Grubu’ nun en yeni teknolojisi MQB-A0 platformu kullanılarak geliştirilen yeni Ibiza, daha dayanıklı olduğu kadar aynı zamanda ferah bir tasarıma sahip. Otomobilin yeni versiyonu 170 mm daha geniş, 422 mm daha uzun ve 50 mm daha yüksek.

System Porsche’ dan, en güçlü ve verimli motora

García’ya göre, motorun gelişim süreci bu otomobil için devrim niteliğinde.” İlk versiyonunda bile System Porsche gibi prestijli bir motordangüç alan İbiza, 33 yıl sonra 1.0 EcoTSI gibi segmentinde öne çıkan verimli motorlarla donatıldı.

Direksiyonda bağlantıya doğru

Teo García’ya göre, otomobilin en büyük atılımlarından biri olanbağlanabilirliği” 30 yıl önce hayal etmek bile mümkün değildi. Otomobilin bugünkü versiyonunda ise Xcellence ve FR donanım paketlerinde standart olarak sunulan 8 inçlik bir ekran sayesinde direksiyon başında bağlanır halde kalmak için gerekli tüm teknolojiler var. Bu bağlamda güvenlik de geliştirilmiş durumda ve en yeni SEAT İbiza 30 yıl önce hayal bile edilemeyecek sürüş asistanlarına sahip.

Dünyaya açılmış bir adalı

İlk İbiza, şirketin dünyaya açılmasını sağladı. Aradan geçen beş nesil ve 80’i aşkın ülkede satılan 5,6 milyon otomobilin ardından Ibiza, her yıl 1,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan genç Akdeniz adasının ismini taşımayı sürdürüyor.

2018 Seat Arona Türkiye Fiyat Listesi
2018 Yeni SEAT Arona’ ya Euro NCAP’ tan 5 Yıldız
Yeni Seat Leon 2017 Kampanyalı Fiyat Listesi için tıklayınız...
Seat fiyat listesi, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…
Makyajlı Seat Leon Cupra 2017 yılına 296 beygir ile giriyor
2018 Yeni Seat Arona SUV teknik özellikleri ve fiyat bilgisi
Yeni SEAT İbiza 2017’ ye “En İyi Ürün Tasarımı” Ödülü!


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler