SEAT atık sudan biyogaz üretmeye başladı!

İspanyol otomotiv devi SEAT, dünyanın önde gelen geri dönüşüm şirketlerinden biri olan Aqualia ile işbirliği sonunda, atık sudan doğal biyogaz üretmeye başladı. Üretilen biyogaz, İspanya’da CNG’li araçlarda yakıt olarak kullanılabiliyor.

Otomotiv sektöründe, fosil yakıtlara alternatif yakıt üretimi araştırmaları devam ederken SEAT, atık sudan % 100 doğal biyogaz üretme çalışmalarına başladı. Aqualia ve SEAT’ ın ortak çalışmaları sonunda, İspanya’da satışa sunulan CNG’ li SEAT otomobillerde yakıt olarak kullanılabilen biyogaz üretildi.

Benzinli bir otomobile göre % 80 oranında atmosfere daha az karbon salgılayan biyogaz, atık sudan üretiliyor. Bir havuzda toplanan atık su, belli bir zaman dinlendirilmeye bırakılıyor ve havuzun altında biriken tortular, fermantasyon süreci sonunda biyogaz a çevriliyor. Zenginleştirme ve saflaştırma çalışmasının ardından, biyogaz CNG’ li SEAT modellerinde kullanılacak hale geliyor.

SEAT’ ın AR-GE çalışmalarına göre, 50.000 nüfuslu bir yerleşim biriminden 1 yılda toplanan atık sudan, bir otomobili beş milyon kilometre yani dünyanın çevresinde 100 kez dönmesini sağlayacak biyogaz üretilebiliyor. Yine SEAT’ ın öngörülerine göre, orta ölçekli bir atık su arıtma tesisi her gün 10 bin metreküp atık sudan, bin metreküp biyogaz üreterek; 150 aracın günde 100 km. yol yapmasını sağlayabiliyor.

Yeni Seat Leon 2017 Kampanyalı Fiyat Listesi için tıklayınız...
Makyajlı Seat Leon Cupra 2017 yılına 296 beygir ile giriyor
Seat fiyat listesi, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler