Resmi gazetede yayınlandı! Renkli cam filmi yasak mı? 2017-2018

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlarda cam filmi ve renkli cama yeniden düzenleme geldi. Peki, yeni düzenlemeye göre renkli cam filmi yasak mı?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ nın, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişikliğe gidildi. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği' nin 63. maddesi esas alınacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği' nin ilgili maddesinde ise "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır" hükmü yer alıyor.

Yürürlüğe girmeden yasaklandı

Bakanlık yetkilileri de ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler nedeniyle söz konusu düzenlemenin yapıldığı açıklamasını yaptı.

Bakanlık, 26 Ekim 2016'da yayınladığı yönetmelikle, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı renkli cam filmi takmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Yönetmelikle, cam filmi nin ışık yansıtma oranı için de çeşitli sınırlamalar getirilmişti. Böylece, 26 Ekim 2017 olan yürürlük tarihi gelmeden yeniden düzenleme yapılmış oldu.

Kaynak:AA

Etiketler: renkli cam filmi, renkli cam filmi yasak mı, cam filmi, cam filmi yasak mı, cam filmi yasak mı 2017, cam filmi yasak mı 2018Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler