ÖTV değişikliğiyle canlanan 2. el araba'da dolandırıcılık uyarısı

Tüketiciler Birliği, motorlu taşıtlarda ÖTV oranındaki düzenlemeye bağlı 2. el araba piyasasında oluşan hareketliliği fırsat bilen kişilerce yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardı.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı açıklamada, motorlu taşıtlarda ÖTV değişikliğiyle bazı arabaların fiyatının yılbaşından sonra artacağını söyledi.

Bu nedenle sıfır araçların yanı sıra 2. el araba piyasasında da hareketlilik olduğunu dile getiren Şahin, bazı art niyetli kişilerin bunu fırsat bilerek vatandaşları dolandırmaya çalıştığını söyledi.

Şahin, bu konuda çok sayıda şikâyet almaya başladıklarını belirterek, "Bu dolandırıcılar, vatandaşların araçlarının fotoğraflarını çekiyor ve kendi araçlarıymış gibi internet üzerinden satış ilanı veriyor. Bu kişiler, kendisini arayan kişilerle aracın satılması hususunda pazarlık yapıyor. Bazılarıyla anlaşma sağlanıyor. Ancak vatandaş başkasının aracının kendisine satılmaya çalışıldığını bilmiyor. Vatandaş, anlaşma sağlanması durumunda dolandırıcının istediği yere bir miktar kapora yatırıyor. Ancak ondan sonra ortada ne araç ne de satıcı kalıyor. Vatandaş verdiği kaporayla ortada kalıyor." Şeklinde konuştu.

Şahin, 2. el otomobil almak isteyen vatandaşlara şu tavsiyelerde bulundu:

"Böyle bir durumla karşılaşan tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar var. Vatandaşlarımız internet üzerinden yapacakları alışverişlerde öncelikle dolandırılma ihtimalini her zaman akıllarında tutmalı. Çünkü satıcı ve araçla aynı ortamda bulunulmuyor. Vatandaş aracı da satıcıyı da görmüyor. Alışveriş sanal bir ortamda oluyor. Ayrıca, satışlarda kapora olmazsa olmaz bir şart değildir. İlk önce kaporasız satış zorlanmalı. Olmazsa aracın ruhsat fotoğrafını isteyip kapora talep edenin hesap numarasındaki isim ile ruhsattaki araç sahibinin isminin aynı olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli. İsim farklıysa kesinlikle kapora yatırılmamalı."

Şahin, isimlerin aynı olması durumunda da acele edilmemesini tavsiye ederek, resmi yollardan aracın diğer özelliklerinin sorgulanması gerektiğini söyledi.

Şahin, söz konusu dolandırıcıların çok cazip fiyatlar sunarak, "acil", "piyasanın altında satış", "ihtiyaçtan satıyorum" gibi sözlerle kandırma yöntemini kullandıklarını söyleyerek, vatandaşlara bu tür ilanlara ön yargılı yaklaşmasını önerdi.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler