Otomobilde 2016’nın en popüler rengi hangisi oldu?

BASF, Avrupa otomotiv sektöründe 2016 yılının renk trendlerini analiz etti. Bu doğrultuda yayınalanan rapora göre geçtiğimiz yılın en popüler rengi belirlendi.

Otomotiv OEM boyalarına yönelik renk geliştirme alanında Avrupa'nın pazar lideri olan BASF Boya Bölümü, yeni "BASF'nin Otomotiv OEM Boyalarına Yönelik Avrupa Renk Raporu" nu syayınladı. Rapor, Avrupa yollarındaki otomobillerin renklerine yönelik ayrıntılı bilgiler sunarken, son kullanıcıların özel efektler ve çeşitli renklerle ifade edilen kişisel beklentilere yönelik artan ilgisini da vurguluyor.

Yeyınlanan rapora göre beyaz % 29 pay ile hala Avrupa'daki en popüler otomobil rengi olurken, bunu % 19 ile siyah ve % 18 ile gri takip ediyor. 2016 yılında otomotiv renklerinin neredeyse % 80'i akromatik renk paleti içerisinde yer aldı. Kromatik renkler arasında mavi, % 10 ile en popüler renk olmaya devam ederken, bu renkleri kırmızı ve kahverengi takip ediyor. Araç segmentleri karşılaştırıldığında ise küçük araçlar genellikle beyaz veya kromatik renklerde son kata sahipken, SUV'larda ise hâkim rengin gri olduğu gözlemlendi.

BASF Boya Bölümü tarafından yayınlanan rapora göre, 2016 yılında renklerin dağılımı neredeyse aynı kalmış olsa da renk paletleri içerisindeki çeşitlilikte artış oldu. Bunun nedenleri arasında yeni renk geliştirme çalışmaları ve ayrıca özel efektlere yönelik yoğun talep yer alıyor. Olası kombinasyonların çok sayıda olması, çok fazla renk varyasyonu ortaya çıkarttığını ifade eden BASF Baz Kat Boya Proje Yönetimi Başkanı Stefan Sickert, "Otomobil renklerine yönelik bu fazla renk seçeneği, kişiselleştirmeye yönelik sosyal trendi ile beraber ilerliyor. Bugünlerde son kullanıcılar, otomobilleri için benzersiz, kişiselleştirilmiş renkler seçebiliyor" şeklinde konuştu . Otomobilin kişiselleştirilmesine yardımcı olmakla brilikte, efektler aynı zamanda gövde şeklini vurguluyor ve böylece aracın karakterini ortaya çıkartıyor. 100 adetten fazla renk çeşitliliği ile mavi en önde gelen renk. Gri ise, yaklaşık 90 farklı tonla hemen mavinin hemen arkasından geliyor. Farklı efekt partikülleri ile mevcut renklerin karıştırılmasının, özelleştirilmiş inci veya metal efektleri yarattığını belirtti.

Avrupa'da otomotiv renklerinin dağılımını analiz eden BASF' nin Avrupa Renk Raporu, BASF' nin Boya Bölümü tarafından her yıl yayınlanan Otomotiv Renk Trendlerinde yer alan bilgileri tamamlayan bir içerik sunuyor. Trend koleksiyonu otomotiv sektörünün geleceğini şekillendirecek renk konseptleri sunarken, Renk Raporu ise önceki yılın verilerini içeriyor ve mevcut pazar durumunu gösteriyor.

"BASF'nin Otomotiv OEM Boyalarına Yönelik Avrupa Renk Raporunu indiriniz"Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler