Nissan X-Trail twitter'da satışta

Nissan yetkili satıcısı Antamotor, SUV segmentinde yer alan X-Trail modelininin Twitter üzerinden satışını yaptı.

Nissan, sosyal ağ platformu Twitter üzerinden otomobil satan Avrupa’nın ilk otomobil markası oldu. Markanın Avrupa’daki yetkili satıcısı Antamotor, müşterisi Raul Escolano ile iletişiminin tamamını sosyal medya platformu üzerinden yaptı.

Yetkili satıcı tarafına @escolano olarak kendini tanıtan Escolano, Twitter üzerinden ilk olarak #compraruncocheportwitter (Twitter’dan bir otomobil satın al) hashtagi ile otomobil firmalarıyla iletişim kurmaya başladı. Escolano İspanya genelindeki birçok otomobil firmasına sadece sosyal ağ kullanarak kendisine otomobil alımında destek vermeye davet etti. Nissan’ın en önemli bayilerinden biri olan Antamotor, yeni sosyal platform Periscope üzerinden yayınladığı Xvideosuyla Escolano’yu etkilemeyi başardı. Periscope’a yüklenen video, araçla ilgili özellikleri veriyordu.

Nissan daha sonra Escolano’nun Twitter üzerinden başlattığı ve yönettiği bir oylamaya dahil olarak rakip markaların ürünleriyle kıyasıya mücadele etti. Oluşturulan ankette takipçilerden araçlara oy verilmesi istendi. Anket 2,6 milyon etkileşim aldı. X-Trail oyların yüzde 43’ünü toplayarak rakiplerini geride bıraktı ve Nissan’ın satış sözleşmesini imzalamasını sağladı.

Yenilikçi satın alma sürecinin havasını bozmamak adına X-Trail’in anahtarları Escolano’ya kurye ile gönderildi ve böylece satın alma işlemi de online olarak tamamlanmış oldu. Aracın kendisi ise markanın İspanya merkez ofisinde müşteriye teslim edildi. Teslimat ile birlikte müşteri ile satıcı ilk iletişimin başlamış olduğu tarihten bu yana geçen 2 ay sonunda ilk kez yüzü yüze gelmiş oldu.

Bundan 10 yıl kadar önce otomobil satın alma aşamasında beş bayi ziyaret eden otomobil tüketicisi, günümüzde ise yetkili satıcıya otomobil satın alma amacıyla bir kez gidiyor. Bu ise markaların online hizmet ve deneyimlerinin önemini daha arttırıyor. Nissan bazı pazarlarda vakit sıkıntısı olan ve araçlarının servis bakımında daha şeffaf bir süreç arayan müşterilerin hayatını kolaylaştırmak üzere hizmete sunduğu ‘e-vision’ ve benzeri çözümlerle teknolojiyi yakından takip edip etkin bir şekilde kullanıyor.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler