Nissan Qashqai, X-Trail ve Juke’da 500 Faktörlük UV Boya Koruması

Nissan, SUV araçlarında kullanılan karoser boyasındaki UV koruma seviyesini açıkladı. Zorlu test sonuçları, Qashqai, X-Trail ve Juke modellerinin karoser renklerinin otomobillerin ömürleri boyunca dayanacağını gösterdi.

Yaz aylarında dermatologların tavsiyesi, cildinizi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı 50 faktörlü güneş kremleri kullanmanız yönünde. Nissan crossover modellerinin gövde panellerini güneşten korumak için böyle bir önleme gerek yok. Avrupa genelinde yaz sezonu açılmışken Nissan, Qashqai, Juke ve X-Trail modellerinin UV korumasını açıkladı. Japon otomobil üreticisinin araştırmasının sonucuna göre başarılı SUV modellerinin karoser boyalarında 500 faktöre denk gelen bir koruma mevcut.

Nissan SUV ailesinin üyelerinin yüksek kaliteli ve çok katmanlı boyaları, dünya üzerindeki en yüksek sıcaklıklarına dayanacak şekilde geliştirildi. Söz konusu dayanıklı ve özel boya, Nissan mühendisleri tarafından geliştirilmesi aşamasında numune gövde panellerini metrekareye 500 watt UV ışığı düşecek şekilde test edildi. Doğal güneş ışığının UV yoğunluğunun on katından fazlası anlamına gelen bu değer, Nissan’ın kullandığı karoser boyalarının 500 faktöre denk bir koruma sağlıyor. UV ışığı testleri, yalnızca karoser boyası ile limitli değil. Tüm plastik malzemeler, kumaşlar ve diğer bileşenler de gelişmiş test kriterlerini geçerek en uç sıcaklıklara da dayanıklı olduklarını gösteriyor.

Nissan’ın başarılı SUV modellerinin yaz güneşinin altında soyulan burnumuz gibi olmasını engelleyen ana unsur markanın 1.6 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirdiği yeni çevre test birimi. İngiltere’nin  Cranfield şehrinde bulunan Nissan Avrupa Teknik Merkezi’nde açılan test birimi sayesinde mühendisler, gerçek hayat koşullarında yıllarca sürecek olan UV etkisini birkaç hafta içerisinde canlandırabiliyor. Mühendisler bu testlerle Nissan’ın SUV araçlarının kalite performansını kullanım ömürleri boyunca sunduğundan emin oluyor.

Test birimindeki ileri teknoloji ampuller 92.000 watt yoğun ısıyı ortaya çıkarıyor. Test sırasında kullanılan ampul, evlerde kullanılan 40 wattlık ampullerden 2 bin 300 adete denk geliyor. Test birimi içindeki havanın da ısıtılmasıyla test edilen SUV’ların kabinlerinde 120 santigrat derece gibi çok yüksek bir sıcaklık oluşuyor. Kabinin ve karoserin dayanıklılığının ısı yelpazesinin diğer tarafında da sürdüğünü tespit etmek adına sıcaklık -50 santigrat dereceye kadar da düşürülüyor.

Nissan’ın çevresel test mühendislerinden Dean Gillet, uygulanan yoğun testler hakkında, “Otomobillerin boyaları da tıpkı insan derisi gibi yoğun UV ışınlarından olumsuz etkilenip çatlama veya soyulmayla karşılaşabilir. İşte bu yüzden ürün kalitemizin garantisi için dayanıklılığı test ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dean Gillet ayrıca Nissan’ın SUV modellerinde kullandığı parçalardan, müşterilerin yıllar sonra da en yüksek kalitede performans alabilmeleri için bölgelere göre değişebileceğine vurgu yaparak, “Bagaj kapağını açık tutan gazlı amortisörler buna iyi bir örnek. Bu parçalar dünya genelinde farklılar. Çünkü silindirin içindeki gaz ısıya karşı çok duyarlı” dedi.

 

Nissan Motor Company Hakkında

Merkezi Japonya'nın Yokohama kentinde bulunan Nissan Motor Co. Ltd. Japonya'nın en büyük ikinci otomotiv şirketidir. Renault-Nissan İttifakı'nın bir parçası olan ve dünya genelinde 244 bin 500'den fazla çalışanı bulunan Nissan, 2015 yılı içinde 5.42 milyon araç satış gerçekleştirip, 12.23 trilyon Japon Yeni (109,8 milyar dolar) gelir elde etti. Nissan, Infiniti ve Datsun markaları altında atmıştan fazla modelden oluşan zengin bir ürün yelpazesine sahip olan Nissan Motor Co. Ltd. sıfır emisyonlu mobilite konusunda da dünya lideri konumundadır. Nissan'ın bu alandaki dominant modeli LEAF dünyanın geniş kitlelere yönelik tamamen elektrikli ilk araç olma özelliğini taşıyor. LEAF aynı zamanda sıfır emisyonlu araç segmentinde sahip olduğu yaklaşık yüzde 50 pazar payıyla tarihin en çok satılan elektrikli modeli unvanına sahiptir.

Avrupa’da Nissan

Nissan; Avrupa’da üretim yapan Japon otomotiv firmaları içerisinde Avrupa'da en kapsamlı yaygınlığa ve istihdama sahip olan üretici firmalardan biridir. Yerel bazlı tasarım, AR-GE, üretim, lojistik, satış ve pazarlama operasyonlarında 17 bin 600’den fazla personel istihdam etmektedir. Nissan’ın İngiltere, İspanya ve Rusya üretim tesislerinde geçtiğimiz yıl; mini MPV, ödüllü Crossover, SUV, ticari araçlar ve ‘en popüler elektrikli araç’ olan Nissan LEAF de dahil olmak üzere 675 binden fazla araç üretilmiştir. Avrupa'da 23 yenilikçi ürünüyle, başta İngiltere ve Rusya olmak üzere Almanya, Fransa ve İtalya gibi önemli pazarlarda başarıyla yer almaktadır.

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler