Mitsubishi “Drive for Growth” büyüme planını hayata geçirdi

Mitsubishi Motors’ un üç yıllık büyüme planı “Drive for Growth” hayata geçirildi. Söz konusu planla araç satış adetleri ve gelirlerde % 30’un üzerinde artış kaydedilmesi ve faaliyet kar marjının % 6’nın üzerine çıkarılması hedefleniyor. Bu sürede sabit kıymet ve Ar-Ge yatırımı da 600 milyar Japon Yen’ inin üzerine çıkacak.

Mitsubishi Motors, % 30’un üzerinde bir artış ile yıllık satışlarını 1,3 milyon adet araca ve gelirlerini 2,5 trilyon yene çıkarmayı hedefleyen, sürdürülebilir ve karlı büyüme sağlamaya yönelik 3 yıllık “Drive for Growth” stratejik planını hayata geçirdi.

Plan kapsamında, Mitsubishi Motors, 2019 mali yılının sonu itibariyle faaliyet kar marjını 2016 mali yılına kıyasla % 0,3 artırarak % 6’lık faaliyet kar marjına ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca, sabit kıymet ve Ar-Ge yatırımını, 3 yıllık dönemde 600 milyar yenin üzerine çıkarmayı amaçlıyor. Bu plan hedefli pazar büyümesi ve işletme verimliliğindeki reformlardan oluşan bir ürün yenileme programını da kapsıyor.

Mitsubishi Motors CEO’su Osamu Masuko yaptığı konuşmada: "Drive for Growth”, Mitsubishi Motors’ un yeni yol haritasını oluşturuyor. Önceliğimiz markamıza yeniden güven kazandırmak ve yeni araç lansmanlarıyla birlikte de başarılı bir finansal iyileşme sağlamak. Sabit kıymet ve ürün geliştirme harcamalarımızı arttırarak hedeflediğimiz sürdürülebilir büyümemizin temellerini de bu yapı taşları oluşturuyor.”

2019 mali yılında 137 milyon Japon Yeni sermaye hedefleniyor

Drive for Growth” planı, yıllık sermayenin 2019 mali yılında % 60 artırılarak 137 milyar yene çıkartılmasını, harcamaların satışlara oranının yılda % 5,5’e yükseltilmesini hedefliyor. Böylelikle, yıllık toplam yatırım 600 milyar yenin üzerine çıkacak. Mitsubishi Motors, bu artışların ardından söz konusu dönemde finansal disiplinini koruyarak pozitif nakit akışı yaratacak. Şirket, diğer Japon otomotiv üreticileri ile rekabetçi seviyede bir temettü politikasını hayata geçirmeyi amaçlıyor.

11 yeni model Mitsubishi, piyasaya çıkacak

Yeni plan kapsamında, Mitsubishi Motors, 4x4 SUV ve pick-uplarını güçlendirmeyi ve aralarında XPANDER ve Eclipse Cross un da bulunduğu 11 modeli piyasaya sürmeyi planlıyor.

Stratejik plan, ürünlerin yenilenmesi, gelirlerdeki büyümenin güçlendirilmesi için ana pazarlara odaklanılması ve maliyet optimizasyonu olarak belirlenen 3 stratejik inisiyatife dayanıyor. Bu çerçevede Mitsubishi Motors, önümüzdeki 3 senede, altısı tamamen yeni model değişimi, geriye kalanı ise mevcut araçlarda önemli makyajlar olmak üzere, yılda ortalama iki araç olacak şekilde, 11 yeni modeli piyasaya sunacak.

Mitsubishi Motors, bu planın sonunda SUV, 4x4 ve plug-in hibrit elektrikli araçlardan (PHEV) oluşan en çok satan beş global modelinin toplam satış hacminin % 70’ini oluşturmasını bekliyor. Şirket, daha düşük emisyonlu modellere geçiş kapsamında, 2020 yılından itibaren, model yelpazesinde elektrikli çözümler sağlamaya yönelik planlarını da açıkladı.

Maliyet Optimizasyonunun yanı sıra Mitsubishi Motors, Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakındaki üyeliğinin yarattığı artan sinerjiden de yararlanacak. Ürün yelpazesini yenileyen ARGE’ye yatırım yapan ve ana pazar büyümesini hedefleyen Mitsubishi Motors’ un yeni stratejik planı, önümüzdeki 3 yılda şirketin dönüşümünü sürdürmeye katkı sağlayacak.

Mitsubishi Eclipse Cross alınır mı?
MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT Tokyo Otomobil Fuarı’nda
2017 Mitsubishi L200 çift kabin fiyatları ve özellikleri
Mitsubishi Eclipse Cross ne zaman gelecek? Fiyat tahmini…
2018 Yeni Mitsubishi ASX böyle gözükebilir
Mitsubishi fiyat listesi, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler