MINI’ ye 7 ileri DCT otomatik şanzıman geliyor

MINI, 2018 yılında Avrupa’da satılan modellerinde 7 ileri, çift kavramalı yarı otomatik (DCT) şanzıman seçeneği sunmaya başlayacak.

7 ileri DCT otomatik şanzıman, MINI Hardtop ve MINI Convertible modellerinin 3 ve 5 kapılı versiyonlarında sunulacak. Mart 2018’de üretimi başlayacak modeller, aynı zamanda statik bir vites kolu da bulunduracak. Klasik otomatik şanzıman kumandaları gibi yer değiştirmek yerine bu eleman, Sürüş (D), Nötr (N) ve Geri (R) seçeneklerine geçiş için durduğu yerden ileri geri hareket edecek. Park vitesi içinse araca fiziksel bir düğme yerleştirilmiş. Vites kolu D pozisyonunda iken sola kaydırıldığında aynı viteste kalma süresini uzatan Sport modu aktifleştirilmiş olacak.

Yeni DCT şanzıman, eğer navigasyon opsiyonu tercih edilmişse bu sistemden gelen verilere göre vites atabiliyor. Ayrıca motorun stop/start ve süzülme fonksiyonlarının doğru zamanda devreye sokulması için şanzımanda bir dizi sensöre yer verilmiş.

DCT şanzıman, üretim ve satışların pek parlak olmadığı A.B.D. pazarına götürülmeyecek. Satış hacminin Türkiye'de de çok yüksek olmadığı göz önüne alınırsa, çift kavrama opsiyonunun ülkemize de gelmeme olasılığı var. Yine de BMW çatısı altındaki üretici, bu seçeneği Türkiye'de sunmayı tercih edebilir.

2017 Yeni MINI Countryman ALL4 Fiyat Listesi ve Kampanyası
Yeni Mini Countryman ile çadır kurmak artık daha kolay
İşte 2017 Mini Yeni Countryman! Fiyatı ne olur?
Mini One D Clubman 1.5 Litrelik Dizel Motoruyla Tanıtıldı
MINI modelleri fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler