Benzine Zam.

Dövizdeki artışla birlikte benzin ve motorinin fiyatı bugünden itibaren geçerli olarak şiddetle arttı. Benzinin litre fiyatında 18, motorinin litre fiyatında ise 16 kuruşluk artış oldu.

Yeni zamla birlikte, Ankara’da litresi ortalama 6,07 liraya satılan benzinin litresi 6,25 liraya yükseldi. İstanbul’da ise ortalama 6,01 liraya alıcı bulan benzin 6,19 lira oldu. İzmir’de de 6,03 liraya satılan benzinin litresi 6,21 liraya yükseldi. Motorin Ankara’da 5,56 liradan satılıyordu. 5,72 liraya yükseldi. İstanbul’da 5,51 liradan 5,67 liraya çıkan motorinin litre fiyatı, İzmir’de de 5,55 liraya satılan benzin 5,71 liraya yükseldi. Fiyatlar, dağıtım firmaları tarafından belirleniyor ama rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ya da kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Benzine son olarak 9 Mayıs’ta zam gelmişti. Litre fiyatında zaten ortalama 5 kuruş artış olmuştu. Aynı tarihte motorinin litre fiyatında ise 7 kuruş indirim olmuştu. Öte yandan, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası, akaryakıttaki fiyat değişikliklerini ilgililere bir gün önceden duyurduğu kurumsal açıklamalarına geçen hafta son verdi. Böylece, benzin ve motorindeki fiyat artış ya da düşüş miktarları fiyatlar pompaya yansıdığı da belli oluyor.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler