Bakanlar Kurulu’ndan Flaş MTV Kararı!

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Motorlu Taşıtlar vergisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

aşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

“ABD HALKINA TAZİYELERİMİZİ İLETİYORUZ”

Las Vegas'taki saldırıya ilişkin konuşan Bozdağ, “Bu saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve ABD halkına taziyelerimizi iletiyoruz. ABD'nin üzüntülerini, acılarını paylaşıyoruz. Türkiye olarak ABD ile her türlü şiddet, saldırı ve terör konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dayanışma içinde olacağımızı özellikle ifade etmek istiyoruz. Bu menfur ve korkunç saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. ABD dahil dünyanın hiçbir ülkesinde böylesine korkunç ve menfur saldırının bundan sonra olmamasını temenni ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, böyle saldırıların hiçbir yerde olmamasını arzu ediyor ve her türlü şiddet karşısında dayanışma içinde olmaya bundan sonra da devam edecektir. Hayatını kaybedenler ve yaralananlar arasında vatandaşlarımızın bulunup bulunmadığı hususu da hükümetimizin yakından takip ettiği bir konudur. Şu ana karar ABD yetkilileri hayatını kaybeden ve yaralananların kimliklerine ilişkin açıklama yapmadığından net bilgi imkanımız yok, ancak bu konuyu yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FRANSA’DAKİ YANGIN

Fransa'da bir apartmanda meydana gelen yangına ilişkin de Bozdağ, “3 yavrumuzun hayatını kaybettiği olaydır. Bu olayda 5 kişi hayatını kaybetmiştir, 4 vatandaşımız hala yaralıdır. Bunlardan ikisinin durumunun ciddi olduğuna dair bilgiler aldık. Hala yaralı olduğunu ifade etti. Bu yangının kundaklama sonucu olduğuna ilişkin, bu saldırıyı da kınadığımızı ifade etmek istiyoruz. Bu saldırıyı da, bu yangının kundaklama sonucu olduğuna ilişkin savcılığın yaptığı açıklamadan dolayı bu saldırıyı da, kundaklamayı da şiddetle kınıyoruz. Fransa hükümetinden ve yetkililerinden kundaklamaya karışan kişilerin tespiti, yakalanmasını, yargıya teslim edilmesini beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Irkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi çağımızı tehlikeye atan bu hastalıklara karşı hepimizin birlikte hareket etmesi gerektiğini yaşadığımız bu hadiseler göstermektedir” dedi.

BAKANLAR KURULU’NDA KUZEY IRAK SUNUMU

Bakanlar Kurulunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kuzey Irak'taki gelişmelere ilişkin sunum yaptığını belirten Bozdağ, enine boyuna konunun Bakanlar Kurulunda müzakere edildiğini ifade etti. Bozdağ, TBMM'nin yeni yasama yılına başlamasının ardından hükümetin önceliklerinin de ele alındığını dile getirdi.

“MTV AŞAĞI ÇEKİLECEK”

Bozdağ, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. MTV'de yapılması planlanan yüzde 40'lık artışın sorulması üzerine Bozdağ, “Cumhurbaşkanımızın dün Meclis resepsiyonunda yaptığı değerlendirme oldu. Ayrıca, bu konuya ilişkin çok farklı kesimlerden değerlendirmeler yansıdı. Bütün bunlar Bakanlar Kurulumuzda ele alındı. Bakanlar Kurulumuz, MTV'nin kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı, makul bir rakama çekilmesi konusunda karar verdi. Bu konuda Maliye Bakanımız Sayın Naci Bey'e görev verdi. Naci Bey bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları bitirdikten sonra konunun ne kadar aşağı çekileceğini açıklayacak. Konu, Plan Bütçe Komisyonu müzakeresi sırasında yapılan iyileştirmeye göre revize edilecektir” diye konuştu.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nedir, Nasıl Hesaplanır?

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler