2018'de Ticari Araçlar Otomotivi Götürüyor

Otomotiv Sanayi Derneği, Ocak-Nisan dönemi verilerini belirtti.

Otomotiv Sanayii Derneği, 2018 yılı Ocak-Nisan dönemine ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Yılın ilk üç ayında geçen yıla benzer bir performans sergileyen otomotiv sanayii, Nisan ayında toplam üretim adetlerinde azalma yaşarken, ticari araç üretiminde yükselişini devam ettirdi.

OSD’nin açıkladığı verilere göre toplam üretim, bir önceki yılın aynı dönemine oranla %2, otomobil üretimi ise %6 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 563.695 adet, otomobil üretimi ise 375.957 adete ulaştı. Bu yıl başarılı bir performans sergileyen ticari araç grubu ise üretim ve ihracattaki artışını sürdürdü. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ticari araçlarda toplam üretim %10 artarken, hafif ticari araç grubunda %8, ağır ticari araç grubunda ise %33 seviyesinde artış kaydedildi. Bu artış, hafif ticari araç grubunda ihracat adetlerinden, ağır ticari araç grubunda ise ihracat ve iç pazardaki artıştan dolayı oldu.

Yine OSD verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde toplam otomotiv pazarı geçen yılın aynı dönemine paralel seviyede, 236.804 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı %2 oranında artarken, Nisan ayında pazarın geçen yılın %5 altında kaldığı dikkat çekti. Aynı dönemde hafif ticari araç pazarı %10 oranında küçülürken, ağır ticari araç grubunda ise pazar %29 arttı. Ancak ağır ticari araç grubundaki söz konusu artış baz etkisi kaynaklı olup, pazardaki daralma son 3 yılda %51 seviyesinde gündeme geldi.

İlk dört aylık dönem, geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında toplam ihracat adet bazında %2, otomobil ihracatı ise %7 azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 461.495 adet olurken, otomobil ihracatı 315.225 adet oldu. Otomotiv ihracatındaki daralmanın temelinde, Türkiye için en önemli ihraç pazarı olan AB ülkeleri otomotiv pazarlarında başlayan yavaşlama eğiliminin etkili olduğu belirtildi. Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında %20 artarken, Euro bazında ise %4 artış gösterdi. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 11,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı %14 artarak 4,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Euro bazında otomobil ihracatı ise %1 azalarak 3,7 milyar Euro oldu.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler