2018 Lamborghini Urus özellikleri belli oldu

Süper SUV Lamborghini Urus ‘un özellikleri etkileyici

Daha evvelden 4.0 litrelik çift turbolu V8'inden 650 bg üreteceğini biliyorduk. Şimdi ise motor ünitesinin Audi temelli olduğunu ve maksimum torkun 850 Nm olduğunu öğrendik.

Bentley'nin W12 motorlu lüks SUV'si Bentayga gibi MLB Evo platformundan çıkan Lamborghini Urus, İtalyan üretici için büyük önem taşıyan Çin pazarında Türkiye'ye benzer şekilde motor hacmine göre vergilendirme yapıldığı için Crewe doğumlu kardeşinin çift turbolu 6.0 lt’lik motorundan beslenmeyecek.

Urus’ un V8 motoru, ZF marka 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilecek. Vites kutusu tork konvertöre sahip olacak ki bu, Lamborghini için bir ilk olacak. Audi' den alınan motor ünitesinden çıkan güç, ZF imzalı şanzıman vasıtasıyla standart olarak 4 tekerleğe birden iletilecek. Gerçi önceki ipucu görsellerinde gördüğümüz sürüş modlarının çok sayıda olması zaten buna işaret etmekteydi.

Lamborghini Urus 0-100 km/h hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlıyor. Ancak, Motor Trend' in Vbox veri kayıt cihazına sahip prototip ile -kalkış kontrolü kullanarak- görevi 3.59 saniyede gerçekleştirdiğini belirtmekte fayda var.

Bunun yanında Lamborghini' nin AR&GE direktörü Maurizio Reggiani'nin 3.43 sn. yaptığını söyleyelim. Hatta bu rakam da en hızlı değil çünkü bir İngiliz gazeteci, 3.34 sn. ile günün en hızlı ismi olmuş. Lamborghini Urus' un maksimum sürati ise 300 km/h olarak açıkladı. Ağırlığı 2,154 kg civarında olan bir otomobil için çok iyi bir rakam olduğunu düşünüyoruz.

Süper SUV modeli Lamborghini Urus, 439.42 mm ile dünyanın en büyük fren disklerine sahip. Ön tarafta 10 pistona yer verilen kaliperler arkada 4 pistona ev sahipliği yapıyor. Arka akstaki fren disklerinin çapı ise 371 mm olmakla beraber, aslında Lamborghini daha da büyük frenlerin peşindeymiş fakat 21" çaplı jantlardan dolayı bu düzene "razı olmak zorunda kalmışlar". Son derece nadir bulunan Aventador temelli Centenario gibi üzerinde "L" harfi bulunduran Pirelli P Zero Corsa lastikler isteğe göre 22 veya 23" çaplı jantlar ile eşleştirilebiliyor.

2018 Yeni Lamborghini Urus SUV Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı
Lamborghini'nin Yeni Muhtemel Aracı
Yeni Lamborghini Centenario fiyatı el yakıyor!
2018 Lamborghini Urus piste çıktı
Lamborghini Urus SUV, safkan Lamborghini olacak
Audi R8 V10 PLUS vs Lamborghini Huracan karşılaştırma
730 Beygirlik Yeni Lamborghini Aventador S 2017 Fiyat ve Özellikleri
Top 5 En İyi Novitec Egzoz Sesi!
Lamborghini fiyat listesi, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler