2017 Toyota CH-R alınır mı?

Toyota CH-R tasarımı gerçekten çok etkileyici olmuş. CH-R göz alıcı ve etkileyci ilk Toyota modeli olarak göze çarpıyor. 

Seri üretimi Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından gerçekleştirilecek olan Toyota CH-R, Kasım ayının başında Sakarya'daki fabrikadan dünyaya ihraç edilmeye başlandı. 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato, yaptığı açıklamada Toyota C-HR'nin özelliklerini anlattı. Kato , C-HR'nin Türkiye'de üretilen ilk hibrit ve ilk C segment crossover araç olacağını belirtti.

Toyota OtomToyota CH-R için 9 Kasım'da hattan çıktığını belirten Kato, Sakarya'dan ihracatı gerçekleşan Toyota C-HR ile birlikte fabrika kapasitesinin 150 binden 280 bine çıktığını bilgisini verdi. 

Fabrikada istihdam edilen 2 bin yeni çalışanla eylül ayında üç vardiyalı üretime geçildiğini, böylelikle toplam çalışan sayısının 5 bine ulaştığını kaydeden Kato, Toyota C-HR için 350 milyon avro yatırım gerçekleşirken, toplam yatırım tutarının 1,7 milyar avroya yükseldiğini açıkladı 

"Türkiye'de ilk üretilen hibrit araç"

Kalite açısından dünyanın en iyi fabrikalarından biri olarak gösterilyen Sakarya'daki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin, Sakarya'dan dünyaya ihraç edilecek Toyota C-HR ile birlikte, markanın yeni global platformunda (TNGA) Japonya dışında üretim yapan ilk tesis olacak. Kato, 

"Toyota'nın TNGA platformunda, Japonya'da ürettiği Prius'tan sonra yeni platformda ve Japonya dışında üretilen ilk model Toyota C-HR olacak. Yeni global platform, araçlarda düşük ağırlık merkezi ve yüksek gövde dayanıklılığı sağlarken, sürüş hakimiyeti, frenleme gibi temel fonksiyonları iyileştirici özelliklerinin yanında mükemmel görüş ve daha cazip görünüm sağlıyor" dedi. 

Hiroshi Kato, üretim süreçlerinin her aşamasında çevreye etkisi en az, çevre dostu teknolojileri kullanan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin tamamen çevreci bir aracı üretim skalasına dahil ettiğini belirterek, "Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, ülkemizde hibrit bir araç üreterek bir ilke imza atacak." dedi.

Toyota C-HR yorumları 

Toyota C-HR Toyota'dan beklenmeyecek kadar sıradışı bir tasarım olmuş. Toyota C-HR tasarım olarak Honda'ya benzetenler çoğunlukta. Ama tasarıma baktımızda Toyota'nın kardeşi Lexus'un hibrit modeline çok benziyor.   Motor seçenekleri önemli. 1.8 hibrit ile soru işareti ama 1.33, 1.6, 1.2turbo benzinli, 1.4 ve 1.6 dizel seçenekleri de olacak mı somrusu gündeme gelebilir. 
Ülkemizde üretiliyor olması güzel bir gelişme. Bu Türkiye satışlarında büyük avantaj larak görülüyor.
Otomobil yorumcusu Buğra Sezer'e göre  C-HR fotoğraflarda bir crossover gibi görünse de araç aslında C segmentinde bulunuyor. Aracın boyutları da bunu gösterir nitelikte. Aracın 2,640 milimetrelik dingil mesafesi de dikkat çekici çünkü dingil mesafesi aracın iç tasarımının yeterince büyük olup olmadığını ortaya çıkarır. Kıyaslama yapmak gerekirse: Nissan Juke’da dingil mesafesi 2,530 mm iken çok daha büyük ve iri bir araç olan Renault Kadjar’da bu mesafe 2,647 mm. Yani C-HR’nin iç kısmının oldukça geniş olduğunu belirtebiliriz. 

Toyota arka koltukların resmini henüz yayınlamasa da aracın ön tarafı oldukça geniş görünüyor. Aracın bagajı da 370 litrelik kapasitesiyle dikkat çekiyor. Aracın kabininde ‘hissi teknoloji’ denilen yeni bir tasarım teknolojisi kullanılıyor ve bu teknoloji modaya uygun şık bir tarz ortaya çıkarıyor. Sürücü odaklı iç kısım da aracın dikkat çeken özelliklerinden.

Kabinde Touch 2 adı verilen bilgi sisteminin vites kolu da bulunuyor. Aracın hibrit modellerinde otomatik vites standart olarak bulunuyor. Toyota CH-R 120 beygir güç üretirken 100 kilometrede yalnızca 3.7 litre gibi düşük bir yakıt tüketimine sahip olması ilgi çekiyor. 

Aracın daha geleneksel versiyonunda ise 1.2 litrelik, 114 beygir üretebilen bir turbo motor bulunacak. Manuel vites seçen müşterileri 6 ileri vitese sahip önden çekişli bir araç bekliyor olacak. Otomatik vitesli araçlarda ise dört çeker sistemi opsiyon olarak satın alınabilir durumda olacak. Araçta bunların yanı sıra 148 beygir güç üreten 2 litrelik bir atmosferik dizel bir motor seçeneği de bulunuyor. 

Toyota CH-R tasarımı gerçekten çok etkileyici olmuş. CH-R göz alıcı ve etkileyci ilk Toyota modeli olarak göze çarpıyor. 

Toyota'nın CH-R modeli bu aracın arka tasarımını aynı yeni honda civic gibi yapmış olmasıyla da, kendisinin auris'te hyundai i35 esintili arka tasarım kullanması ile başlayan bariz "esinlenmelerine" devam ettiğini görmekteyiz. 

Toyota bir aracı bugüne kadar tipinden dolayı alan insan sayısı oldukça azdır. alan insanların büyük çoğunluğu, "toyota sağlam arabadır yolda bırakmaz, zırt pırt başını ağrıtmaz, park edip gidince tüm gece 'sabaha ne arıza çıkarsam?' diye düşünmez" fikriyle alıyor "aman da aman toyota çok artist, über yakışıklı" diye değil. 
Ama Toyota CH-R bu durumu değiştirebilir, hele ki ötv indirimini akıllıca değerlendirip süpersonik bir fiyata değil de daha makul bir fiyata satışa sunarlarsa, piyasayı feci domine edebilir. kaldı ki Toyota'nın bu yeni modelinin  hybrit teknolojisinin bu sınıf ve klasmanda ülkemizdeki ilklerinden olacağını da düşünürsek, bu aracın, iyi bir pazarlama ve satış stratejisi ile gelmesi kaydıyla, yollarda bol bol arz-ı endam edeceğini düşünüyorum.

 

2017 Toyota C-HR Türkiye Fiyatı ve özellikleri 

2017 Toyota fiyat Listesi ve indirimi



Yorum

2 Yorum

2016-11-12 20:35:54

Bence Turkiyede üretiminin yapılması çok iyi fiyat olarak uygun olacak gibi...

2016-11-11 13:44:06

Benzer Haberler